Breaking News

Weekly scoreboard: 4/5 — 4/11

BOYS TRACK AND FIELD

Laurel Invite

At Laurel, April 10

Team Standings

1. Billings Senior 480, 2. Laurel 246, 3. Sweet Grass County 178, 4. Park City 60, 5. Columbus 54, 6. Red Lodge 24, 7. Terry 4.

Individual Results

100 — 1. Casey Gunlikson, SGHS, 11.47; 2. Gabe Sulser, BIL, 11.62; 3. Takahisa Samano, BIL, 11.85; 4. Lucas Harper, BIL, 12.08; 5. Erik Holstein, LAU, 12.12; 12. Junior Mosness, SGHS 12.63; 13. Hayden Mosness, SGHS 12.66; 18. Orry Carroccia, SGHS, 12.76.

200 — 1. Casey Gunlikson, SGHS, 23.06; 2. Micah Ans, BIL, 23.31; 3. Garrett Zimdars, PRK, 24.29; 4. Island Lucas, BIL, 24.50 5. Daniel Cassady, BIL, 24.53; 6. Curtis Paluch, BIL, 24.87; 10. Dawson Laverell, 26.68. 

400 — 1. Micah Ans, BIL, 52.66; 2. Junior Mosness, SGHS, 54.76; 3. Caleb McLaughlin, BIL, 55.68; 4. Ethan Wynia, BIL, 55.84; 5. Curtis Paluch, BIL, 56.40; 6. Ty Ferguson, SGHS 57.06; 7. Braedon Stosich, SGHS 59.44.

800 — 1. Ethan Wilson, BIL, 2:09.99; 2. Junior Mosness, SGHS, 2:15.79; 3. Ethan Wynia, BIL, 2:16.21; 4. Hayden Gall, BIL, 2:17.90; 5. Connor Goddard, COL, 2:21.05; 6. Isaac Manders, LAU, 2:22.83; 10. Graysen O’Connor, SGHS, 2:29.20; 11. Ty Ferguson, SGHS, 2:31.67.

1600 — 1. Levi Taylor, LAU, 4:34.08; 2. Finn Bentler, BIL, 4:49.66; 3. Ethan Wilson, BIL, 4:58.96; 4. Hayden Gall, BIL, 5:08.67; 5. Austin Heimer, RED, 5:12.90; 6. Zach Contreraz, BIL, 5:13.48; 15. Graysen O’Connor, SGHS, 5:27.31; 20. Ty Ferguson, SGHS, 5:43.75.

3200 — 1. Levi Taylor, LAU, 10:08.24; 2. Finn Bentler, BIL, 10:54.54; 3. Owen Smith, BIL, 11:08.01; 4. Zach Contreraz, BIL, 11:36.77; 5. Draven Earles, LAU, 11:48.56;6. Anthony VanBallegooyen, LAU, 11:58.49; 10. Graysen O’Connor, SGHS, 12:22.93.

110h — 1. Gabe Sulser, BIL, 14.93; 2. Chris Abell, LAU, 15.93; 3. Colt Spencer, LAU, 17.39; 4. Michael Jacobson, COL, 17.63; 5. Kaden Zeigler, COL, 18.89; 6. Eli Larson, PRK, 19.06; 7. Braedon Stosich, SGHS, 19.59. 

300h — 1. Casey Gunlikson, SGHS, 41.47; 2. Chris Abell, LAU, 43.72; 3. Michael Jacobson, COL, 43.78; 4. Colt Spencer, LAU, 45.11; 5. Matthew Plasterer, BIL, 46.90; 6. Kaden Zeigler, COL, 47.37; 13. Sam Shepard, SGHS, 1:05.19.

4x100 — 1. BILLINGS SENIOR 44.13, 2. LAUREL 45.42, 3. SWEET GRASS COUNTY 45.68, 4. COLUMBUS 47.59, 5. RED LODGE 48.51, 6. SWEET GRASS COUNTY (B) 49.77.

4X400 — 1. BILLINGS SENIOR 3:39.19, 2. LAUREL 3:43.51, 3. SWEET GRASS COUNTY 3:50.78, 4. BILLINGS SENIOR (B) 3:51.32, 5. RED LODGE 3:54.03, 6. COLUMBUS 3:57.30.

Shot Put — 1. Garrison Poetzl, BIL, 49-3; 2. Kolter McLaughlin, LAU, 43-1 1/2; 3. Nathan Baker, SGHS, 41-0; 4. Ely Kraft, LAU, 38-8; 5. Reilly Lannen, SGHS, 36-11 1/2; 6. Jaren McNeil, LAU, 36-5; 14. Dennis Boshart, SGHS, 26-0.

Discus — 1. Ethan Saberhagen, BIL, 152-7; 2. Ely Kraft, LAU, 150-7; 3. Nathan Baker, SGHS, 138-11; 4. Garrison Poetzl, BIL, 121-9; 5. Jaren McNeil, LAU, 105-5; 6. Devyn Shakley, PRK, 99-10;  9. Reilly Lannen, SGHS, 88-3; 12. Dennis Boshart, SGHS, 83-10.

Javelin — 1. Nathan Baker, SGHS, 157-11; 2. Logan Kennedy, LAU, 152-10; 3. Devyn Shakley, PRK, 151-11; 4. Shawn Anderson, BIL, 147-1; 5. Ely Kraft, LAU, 146-8; 6. Matthew Plasterer, BIL, 143-7; 11. Dennis Boshart, SGHS, 114-3; 13. Reilly Lannen, SGHS, 105-9.

High Jump — 1. Isaac Lysaght, BIL, 5-10; 2. Seth Popp, PRK, 5-8; 2. Mason Morgan, BIL, 5-8; 4. Colton Atkinson, LAU, 5-8; 5. Jamy Harris-Watts, BIL, 5-6; 5. Colter Bales, LAU, 5-6; 9. Hayden Mosness, SGHS, 5-2.

Pole Vault — 1. Colton Atkinson, LAU, 12-6; 2. Jace Almanza, BIL, 11-6; 3. Koby Dolan, BIL 11-6; 4. Davis Kreuzer, RED, 9-6.

Long Jump — 1. Oran Nash, BIL, 20-3; 2. Lucas Harper, BIL, 19-7; 3. Ethan Renner, LAU, 19-4; 3. Casey Gunlikson, SGHS, 19-4; 5. Braxton Haws, BIL, 18-11; 5. Colter Bales, LAU, 18-11; 14. Orry Carrocia, SGHS, 17-7.

Triple Jump — 1. Lucas Harper, BIL, 40-3 1/2; 2. Rylan Gauthier, PRK, 40-1 3/4; 3. Dylan Sutton, COL, 38-7 1/2; 4. Braxton Haws, BIL, 38-4 1/2; 5. Kobe Chaska, TER, 38-3 1/4; 6. Hayden Mosness, SGHS, 37-11 3/4; 7. Orry Carroccia, SGHS, 37-11 1/4; 12. Braedon Stosich, SGHS, 36-4 1/4. 

GIRLS TRACK AND FIELD

Laurel Invite

At Laurel, April 10 

Team Standings

1. Billings Senior 556, 2. Laurel 260, 3. Red Lodge 94, 4. Sweet Grass County 70, 5. Park City, 6. Columbus. 

Individual Standings 

100 — 1. Paige O’Toole, LAU, 13.64; 2. Makayla Cooper, BIL, 13.93; 3. Maisee Brown, BIL, 13.94; 4. Cloie Banderrob, BIL, 14.11; 5. RaiLeigh Strommen, COL, 14.24; 6. Samantha Allie, BIL, 14.54; 8. Elle Terland, SGHS, 14.59; 10. Bella Donald, SGHS, 14.80; 13. Alyssa Stosich, SGHS, 14.86; 16. Lily Lodahl, SGHS, 15.19.

200 — 1. Tavy Findon, BIL, 27.47; 2. Aspen Cotter, LAU, 28.27; 3. Makayla Cooper, BIL, 29.28; 4. Jolie Wood, SGHS, 29.33; 5. Amber LeBrun, COL, 30.15; 6. Samantha Allie, BIL, 30.43; 12. Alyssa Stosich, SGHS, 32.19; 14. Lily Lodahl, SGHS, 32.55.

400 — 1. Laura Zimmer, BIL, 1:01.88; 2. Jolie Wood, SGHS, 1:03.91; 3. Morgan Maack, LAU, 1:06.20; 4. Elle Terland, 1:06.46; 5. Sierra Branstetter, LAU, 1:06.65; 6. RaiLeigh Strommen, COL, 1:07.35; 8. Lily Lodahl, SGHS, 1:13.83.

800 — 1. Tiahna Vladic, BIL, 2:20.79; 2. Grace Timm, LAU, 2:31.53; 3. Elena Vandersloot, BIL, 2;36.07; 4. Katie Jacobsen, RED, 2:41.13; 5. Lizzie Wisecup, LAU, 2:44.99; 6. Taylor Kapfer, BIL, 2:48.36.

1600 — 1. Jaylyn Hallgrimson, BIL, 5:31.63; 2. Jade Hallgirmson, BIL, 5:33.02; 3. Grace Timm, LAU, 5:35.79; 4. Elena Vandersloot, BIL, 5:39.21; 5. Andria Mourich, LAU, 5:51.01; 6. Katie Jacobsen, RED, 6:00.12.

3200 — 1. Tiahna Vladic, BIL, 11:28.63; 2. Jaylyn Hallgrimson, BIL, 12:34.77; 3. Jade Hallgrimson, BIL, 12:37.78; 4. Aisley Kraske, BIL, 12:50.88; 5. Andria Mourich, LAU, 12:59.75; 6. Daisy Parnell, BIL, 14:06.10, 8. Kendel Hudec, SGHS, 14:53.86.

100h — 1. Tavy Findon, BIL, 16.15; 2. Riki Poore, RED, 17.33; 3. Samantha Allie, BIL, 18.22; 4. Emma Evenson, RED, 18.50; 5. Alexis Goldy, PRK, 19.45; 6. Hailey Breum, BIL, 19.87; 9. Ashlyn Wood, SGHS, 20.71.

300h — 1. Riki Poore, RED, 49.72; 2. Cloie Banderrob, BIL, 51.57; 3. Emma Evenson, RED, 54.32; 4. Nikolle Shorey, LAU, 54.91; 5. Ashlyn Wood, SGHS, 55.74; 6. Layne Algaard, LAU, 56.67.

4x100 — 1. LAUREL 51.73, 2. BILLINGS SENIOR 51.79, 3. COLUMBUS 53.7, 4. SWEET GRASS COUNTY 55.53, 5. BILLINGS SENIOR 56.85, 6. RED LODGE DQ.

4x400 — 1. BILLINGS SENIOR 4:19.31, 2. LAUREL 4:29.36, 3. RED LODGE 4:31.84, 4. BILLINGS SENIOR 4:35.59, 5. SWEET GRASS COUNTY 4:37.06.

Shot Put – 1. Samantha Bonenberger, BIL, 32-9 1/2; 2. Brooklyn Pederson, SGHS, 32-1; 3. Rebeccah Chambers, BIL, 29-10 1/2; 4. Jalen Wagner, BIL, 29-3 1/2; 5. Teigan Harper, LAU, 29-0 1/2; 6. Lilia Renova, BIL, 29-0; 11. Riley Prather, SGHS, 25-0; 13. Alix Perret, SGHS, 23-6.

Discus — 1. Paige O’Toole, LAU, 125-8; 2. Val’Ree Lysaght, BIL, 91-5; 3. Brittany Frank, PRK, 91-3; 4. Jalen Wagner, BIL, 90-4; 5. Lilia Renova, BIL, 89-2; 6. Audrey Skidmore, BIL, 86-2; 9. Brooklyn Pederson, SGHS, 77-1; 10. Alex Perret, SGHS, 51-1.

Javelin — 1. Brittany Frank, PRK, 132-10; 2. Samantha Bonenberger, BIL, 109-10; 3. Jessica LeFevre, LAU, 109-2; 4. Kaitlyn Valentine, BIL, 108-6; 5. Bailey Volbrecht, BIL, 99-10; 6. Allyssa Treglown, BIL, 98-6; 9. Alix Perret, SGHS, 74-2; 10. Riley Prather, 73-4.

High Jump — 1. Jadyn Malone, BIL, 5-2; 2. Kendra Wynia, BIL, 4-10; 3. Danae Filpula Ankney, LAU, 4-8; 3. Bailey Volbrecht, BIL, 4-8; 5. Aspen Cotter, LAU, 4-6; 6. Bella Donald, SGHS, 4-4.

Pole Vault — 1. Maisee Brown, BIL, 10-6; 2. Maddy Gilsdorf, BIL, 10-0; 3. Katie Jacobsen, RED, 8-6; 4. Cameron Leo, BIL, Cameroon Leo, BIL 8-0; 5. Emma Evenson, RED, 7-6; 6. Emma Rawhouser, LAU, 7-0; 6. Taylor Karlin, LAU, 7-0.

Long Jump — 1. Maddy Gilsdorf, BIL, 15-10; 2. Taylor Nobel, LAU, 15-2 1/2; 3. Gracy WIllis, LAU, 15-2; 4. Sabrina Wolcott, LAU, 14-11; 5. Aspen Cotter, LAU, 14-10 1/2; 6. Samantha Allie, BIL, 14-2 1/4; 12. Alyssa Stosich, SGHS, 12-7 1/2.

Triple Jump — 1. Maddy Gilsdorf, BIL, 33-10 1/2; 2. Kellan Wahl, CATH, 33-9; 3. Gracey Willis, LAU, 32-5 1/2; 4. Sabrina Wolcott, LAU, 31-10.1/4; 5. Blakely Verke, PRK, 29-7 3/4; 6. Malia Stands, HRD, 28-9. 

Category: