Weekly scoreboard: 3/29 — 4/4

A look at scores and stats from Sweet Grass County High School sports.

BOYS TRACK AND FIELD

2018 Snowflake Meet

March 29 at Columbus

Team Standings

1. Townsend 79, 2. Forsyth 62, 3. Roberts 60.33, 4. Joliet 53, 5. Sweet Grass County 52, 6. Huntley Project 36, 7. Melstone 28, 8. Roundup 26, 9. Ennis 24, 10. Reed Point 22, 11. Broadview-Lavina 18, 12. Lodge Grass 16, 13. Columbus 9, 14. Bridger 8, 15. Shepherd 6, 15. Absarokee 6, 15. Plenty Coups 6, 18. Red Lodge 5.33, 19. Moore 3, 20. Hobson 2.33, 21. Harlowton 1.

Individual Results

100 — 1. Casey Gunlikson, SGHS, 11.30; 2. Corbin Wood, ENN, 11.68; 3. Brett Robinson, JOL, 11.75; 4. Lane Sumner, HP, 11.85; 5. Asher Croy, HP, 12.01; 6. Kameron Rauser, TWN, 12.02; 21. Dawson Laverell, SGHS 12.60; 48. Sam Shepard, SGHS, 13.22; Connor Dringman, SGHS 13.27.

200 — 1. Casey Gunlikson, SGHS, 23.14; 2. Corbin Wood, ENN, 23.51; 3. Mitchell Burns, HP, 23. 91; 4. Gabe Hoch, TER, 24.42; 5. MaKale Kembel, RND, 24.79; 6. Ty Henry Steele, TWN, 24.81; Hayden Mosness, SGHS, 25.33; 35. Sam Shepard, SGHS, 26.77; 36. Dawson Laverell, SGHS, 26.84; 38. Connor Dringman, SGHS 27.07

400 — 1. Kameron Rauser, TWN, 54.31; 2. Zane Newman, TWN, 56.36; 3. Andy VanOrnum, ROB, 56.40; 4. Nathan Weber, FOR, 56.82; 5. Jayden Johnson, SHEP, 57.00; 6. Ty Henry Steele, TWN, 57.62; 20. Ty Ferguson, SGHS, 1:01.15.

800 — 1. Willem Steinfeldt, RP, 2:16.23; 2. Lawson Steinfieldt, RP, 2:16.94; 3. Kendall Newton, JOL, 2:17.96; 4. Junior Mosness, SGHS, 2:20.01; 5. Shane Wichman, MOR, 2:20.09; 6. Kane Lawson, 2:21.02; 13. Graysen O’Connor, SGHS, 2:31.13.

1600 — 1. Gus Dines, ROB, 4:56.29; 2. Hank Pretty On Top, LG, 4:56.33; 3. Louis Ingalls, TWN, 5:00.96; 4. Kyle Schaff, HP, 5:10.18; 5. Marlan Goes Ahead, PC, 5:10.91; 6. Austin Heimer, RL, 5:14.45; 10. Junior Mosness, SGHS, 5:26.44; 20. Graysen O’Connor, SGHS, 5:53.14; 41. John Baxter, SGHS, 6:57.33.

3200 — 1. Gus Dines, ROB, 10:37.52; 2. Hank Pretty On Top, LG, 10:48.33; 3. Jack Dolan, TWN, 11:12.03; 4. Marlan Goes Ahead, PC, 11:13.65; 5. Willem Steinfeldt, RP, 11:21.91; 6. Kyle Schaff, HP, 11:22.60; 16. Graysen O’Connor, SGHS, 12:54.04; 23. John Baxter, SGHS 14:38.89.

110h — 1. Tyson Racht, TWN, 16.35; 2. Caleb Knoche, FOR, 16.36; 3. Kameron Rauser, TWN, 17.65; 4. Zane Newman, TWN, 18.27; 5. Louis Ingalls, TWN, 18.41; 6. Noah Bouchard, MEL, 18.86.

300h — 1. 1. Caleb Knoche, FOR, 43.51; 2. Tyson Racht, TWN, 43.81; 3. Michael Jacobson, COL, 45.05; 4. Louis Ingalls, TWN, 45.78; 5. Lawson Steinfeldt, RP, 46.47; 6. Jayden Johnson, SHEP, 46.50.

4x100 — 1. FORSYTH 45.38, 2. SWEET GRASS COUNTY 46.52, 3. JOLIET 47.05; 4. TOWNSEND 47.10, 5. SHEPHERD 47.36; 6. RED LODGE 48.11.

4X400 — 1. FORSYTH 3:37.42; 2. TOWNSEND 3:42.61; 3. ROUNDUP 3:53.73; 4. ROBERTS 3:58.41; 5. SWEET GRASS COUNTY 4:00.18; 6. RED LODGE 4:00.70.

Shot Put — 1. Trey Copeland, HP, 47-2 3/4; 2. Curtis Harper, RND, 46-9 1/2; 3. Nathan Baker, SGHS, 43-4 1/4; 4. Carson Roberts, BDG, 42-4; 5. Brody Grebe, MEL, 42-1 1/2; 6. Taylor Johnson, SHEP, 41-8; Reilly Lannen, SGHS 36-9 1/2.

Discus — 1. Nathan Baker, SGHS, 140-6; 2. Morgan Harmon, B-L, 124-1; 3. Ian Flanscha, RND, 118-9; 4. Carson Roberts, BRG, 118-5; 5. Isaiah Bouchard, MEL, 117-4; 6. Tylan Croy, HP, 111-11; 35. Reilly Lannen, SGHS, 80-10; 39. Dennis Boshart, SGHS 77-01.

Javelin — 1. Morgan Harmon, B-L, 155-04; 2. Caleb Knoche, FOR, 150-5; 3. Brody Grebe, MEL, 140-6; 4. Ryder Klein, RND, 138-6; 5. Nathan Baker, SGHS, 135-10; 6. Tucker Walter, MOR, 135-6 1/2; 14. Dennis Boshart, SGHS, 116-07.

High jump — 1. Allexander Kosel, ROB, 6-2; 2. Ry Olson, JOL, 6-0; 3. Noah Bouchard, MEL, 5-10; 4. Dylan Sutton, COL, 5-8; 4. Cade Johnstone, FOR, 5-8; 6. Beni Jankovits, MEL, 5-6.

Pole vault — 1. Brett Robinson, JOL, 13-0; 2. Logan Donally, HP, 11-6; 3. Tyler Planichek, ABS, 11-0; 4. Parker Campbell, HOB, 10-6; 4. Davis Kreuzer, RL, 10-6; 4. Andy VanOrnum, ROB 10-6.

Long jump — 1. Allexander Kosel, ROB, 21-1 1/4; 2. Corbin Wood, ENN, 20-9 3/4; 3. Ry Olson, JOL, 20-8 1/4; 4. Shay Robertus, JOL, 20-2 3/4; 5. Paul Johnstone, FOR, 19-11 3/4, 6. Cade Johnstone, FOR, 19-10; 8. Casey Gunlikson, SGHS, 19-4; 15. Hayden Mosness, SGHS, 17-11 1/2; 18. Dawson Laverell, SGHS, 17-5 1/4; 34. Brayden Young, SGHS, 15-8 3/4.

Triple jump — 1. Brody Grebe, MEL, 44-2; 2. Allexander Kosel, ROB, 43-2; 3. Paul Johnstone, FOR, 42-8; 4. Ry Olson, JOL, 42-3; 5. Taylor Rowlison, JOL, 40-3; 6. Shay Robertus, JOL, 40-1 1/2; 8. Casey Gunlikson, SGHS, 38-3; 10. Hayden Mosness, SGHS, 38-1; 13. Brayden Young, SGHS, 37-7; 18. Dawson Laverell, SGHS, 36-3; 24. Junior Mosness, SGHS, 33-2. 

GIRLS TRACK AND FIELD

2018 Snowflake Meet

March 29 at Columbus

Team Standings

1. Huntley Project 95, 2. Red Lodge 64, 3. Roundup 63, 4. Joliet 36, 5. Plenty Coups 34, 6. Shepherd 30, 7. Sweet Grass County, 8. Townsend 24, 9. Columbus 22.5, 10. Roberts 20, 11. Forsyth 16, 12. Reed Point 15, 13. Hobson 14, 14. Harlowton 12, 15. Ennis 11, Broadview-Lavina 10, 17. Moore 9, 18. Bridger 8, 18. Custer-Hysham 8, 20. Belfry 6, 21 Absarokee 1.5, 22. St. Labre Catholic 1.

Individual Results

100 — 1. Maddisen Marema, SHEP, 13.63; 2. Ariel Wootten, ROB, 13.86; 3. Josie Jenkins, ENN, 13.91; 4. Sami Connerton, HOB, 13.99; 5. Chantel Chase, HP, 14.10; 6. Shay Donley, FOR, 14.21; 7. Elle Terland, SGHS, 14.46; 25. Alyssa Stosich, SGHS 15.11; 30. Lily Lodahl, SGHS 15.49; 42. Darby Johnston, SGHS, 16.23; 44. Lauren Niebur, SGHS, 16.35.

200 — 1. Alana Graves, HP, 27.72; 2. Chantel Chase, HP, 28.26; 3. Sami Connerton, HOB, 28.44; 4. Dakota Auck, HOB, 28.82; 5. Sierra Durbin, MOR, 28.88; 6. Josie Jenkins, ENN, 29.09; 7. Jolie Wood, SGHS, 29.12; 18. Bella Donald, SGHS, 31.15; 24. Alyssa Stosich, SGHS, 31.68; 29. Lily Lodahl, SGHS, 32.40.

400 — 1. Jolie Wood, SGHS, 1:03.93; 2. Savanna Wolff, RND, 1:04.06; 3. RaiLeigh Strommen, COL, 1:06.67; 4. Elle Terland, SGHS, 1:07.57; 5. Amber LeBrun, COL, 1:07.90; 6. Sierra Durbin, MOR, 1:08.31; 14. Lily Lodahl, SGHS, 1:15.59. 

800 — 1. Lena Standoverbull, PC, 2:42.20; 2. Katie Jacobsen, RL, 2:42.23; 3. Rylee Green, RND, 2:42.52; 4. Shaena Richard, HP, 2:52.48; 5. Maida Knapton, ENN, 2:55.29; 6. Kailey Ferguson, SHEP, 2:55.79. 

1600 — 1. Lena Standoverbull, PC, 6:07.91; 2. Rylee Green, RND, 6:16.53; 3. Katie Jacobsen, RL, 6:22.70; 4. Emma Huffman, TWN, 6:24.65; 5. Sephra Covers Up, PC, 6:28.30; 6. Kailey Ferguson, SHEP, 6:36.70.

3200 — 1. Lena Standoverbull, PC, 13:29.18; 2. Emma Huffman, TWN, 13:38.49; 3. Cassidy Litten, BEL, 13:44.95; 4. Haylie Oberlander, HP, 14:04.62; 5. Sephra Covers Up, PC, 14:43.99; 6. Isabella Redgrave, LAB, 15:27.10.

100h — 1. Selina Angel, RND, 17.74; 2. Riki Poore, RL, 17.78; 3. Emma Evenson, RL, 18.56; 4. Jaycee Murdock, SHEP, 18.74; 5. Heidi Cranford, HP, 18.78; 6. Keyona Dalke, SHEP, 19.28; 8. Ashlyn Wood, SGHS, 20.18. 

300h — 1. Riki Poore, RL, 50.04; 2. Selina Angel, RND, 51.48; 3. Sierra Durbin, MOR, 52.98; 4. Jaycee Murdock, SHEP, 53.36; 5. Shay Donley, FOR, 55.30; 6. Emma Huffman, TWN, 56.09; 8. Ashlyn Wood, SGHS, 56.62.

4x100 — 1. COLUMBUS 54.80; 2. SHEPHERD 55.29; 3. FORSYTH 56.17; 4. ROBERTS 56.67; 5. RED LODGE 57.13; 6. SWEET GRASS COUNTY 57.88.

4x400 — 1. RED LODGE 4:34.91; 2. HUNTLEY PROJECT 4:42.18; 3. ROUNDUP 4:42.78; 4. SWEET GRASS COUNTY 4:44.42; 5. ENNIS 4:54.47; 6. SHEPHERD 4:56.93. 

Shot put — 1. Emily Poole, HP, 34 1/2; 2. Brooklyn Pederson, SGHS, 32-3; 3. Prusek Lea, HAR, 32-2; 4. Lainee Hill, TWN, 29 1/2; 5. Makenna Bushman, JOL, 28-8; 6. Ronnie Mae Steele, TWN, 28-03; 20. Rae Thomasson, SGHS, 24 1/2; 27. Riley Prather, SGHS, 22-6 1/2; 31. Alix Perret, SGHS, 22-4 1/2.

Discus — 1. Emily Poole, HP, 120-1; 2. Chloe Hanser, B-L, 109-3; 3. Lainee Hill, TWN, 92-6; 4. Prusek Lea, HAR, 91-10; 5. Anna Rasmussen, B-L, 85-6; 6. Caitlin Pelan, RND, 84-6; 11. Brooklyn Pederson, SGHS, 76-7; 27. Alix Perret, SGHS, 63-5; 45. Riley Prather, SGHS, 58-4.

Javelin — Emily Poole, HP, 139-1; 2. Shelbie Oblander, HP, 103-8; 3. Jordan Cookman, FOR, 103-3; 4. Kala Bertolino, JOL, 97-4; 5 Prusek Lea, HAR, 94-1; 6. Abby Schmidt, HP, 91-11; 22. Alix Perret, SGHS, 65-9; 27. Darby Johnston, SGHS, 62; 29. Riley Prather, SGHS, 60-2; 48. Elle Terland, SGHS, 36-6. 

High jump — 1. Kallie Zinne, JOL, 5-3; 2. Larisah Moreland, C-H, 4-4; 3. Emma DeVries, ROB, 4-4; 4. Abby Schmidt, HP, 4-4; 5. Trista Teeters, COL, 4-4; 5. Brenna Rouane, COL, 4-4; 8. Lily Lodahl, SGHS, 4-2; 14. Lauren Niebur, SGHS, 4-0.

Pole vault — 1. Selina Angel, RND, 9-6; 2. Katie Jacobsen, RL, 8-6; 3. Emma Evenson, RL, 8-0; 4. Heidi Cranford, HP, 7-0; 5. Camryn Ault, COL, 7-0.

Long jump — 1. Kallie Zinne, JOL, 15-6 3/4; 2. Kyra Kroll, BRG, 14-8; 3. Savanna Wolff, RND, 14-6 3/4; 4. Mercedes Hoff, RP, 14-4 1/2; 5. Makenna Bushman, JOL, 13-7 1/4; 6. Jocelyn Ott, RP, 13-6; 15. Jolie Wood, SGHS, 12-4 1/4; 22. Lauren Niebur, SGHS, 11-8 1/2; 31. Alyssa Stosich, SGHS, 10-8 3/4; 32. Darby Johnston, SGHS, 10-6 1/2. 

Triple jump — 1. Kamille Reynolds, HP, 32-11; 2. Kallie Zinne, JOL, 32-8; 3. Jocelyn Ott, RP, 31-3; 4. Mercedes Hoff, RP, 30-6; 5. Emma DeVries, ROB, 30-3; 6. Jordan Cookman, FOR, 30 1/2; 8. Darby Johnston, SGHS, 29-9.

Category: